1982 Australian Touring Car Championship
Previous: 1981 Next: 1983

The 1982 Australian Touring Car Championship was a CAMS sanctioned Australian motor racing title open to Group C Touring Cars.[1] It began on 18 February 1982 at Sandown Raceway and ended on 16 May at Oran Park Raceway after eight rounds.[2] The title, which was the 23rd Australian Touring Car Championship, was won by defending champion Dick Johnson, driving a Ford XD Falcon.

Peter Brock had actually scored more points than Johnson throughout the championship driving Marlboro Holden Dealer Team entered Holden Commodore VC and VH SS models. However, the use of not yet homologated engine heads on the cars saw him disqualified from all but two rounds of the championship. The matter between CAMS and the HDT ended in court with Brock agreeing to the loss of points and the championship in order to avoid a three-month suspension for himself and the team which would have actually excluded them from competing in the James Hardie 1000 at Bathurst.

Allan Moffat's win in Round 5 at Lakeside with a Mazda RX-7 was the first ever ATCC race win by a Mazda and the first ever ATCC race win by a Japanese car. It was also the first ATCC race to be won by a car not powered by a V8 engine since Peter Brock's victory in Round 4 of the 1974 championship at Amaroo Park driving a 6 cylinder, Holden LJ Torana GTR XU-1.

Under 3000cc class competitor Bob Holden finished second in the championship driving a Ford Escort Mk.II. Though he would finish no higher than 8th outright in any race, points scored for class placings saw him finish second on 36 points, 21 behind Johnson and 5 points in front of both Moffat and Kevin Bartlett (Chevrolet Camaro Z28).

Teams and drivers

Dick Johnson won the championship driving a Ford XD Falcon
Kevin Bartlett placed equal third driving a Chevrolet Camaro Z28
Peter Brock placed equal fifth driving a Holden VH Commodore SS and a Holden VC Commodore (pictured)
Colin Bond placed equal 17th driving a Ford Capri

The following teams and drivers competed in the championship:

Team Car Class No Driver
Masterton Homes Pty Ltd Ford Capri Mk.II 3000cc 2 Australia
3000cc 31 Australia Colin Bond
Cadbury Schweppes Pty Ltd Holden VC Commodore [3] 6000cc 3 New Zealand Peter Janson
Wayne Negus Holden VC Commodore [3] 6000cc 3 Australia
Re-Car Racing Holden VC Commodore [3]
Holden VH Commodore [3]
6000cc 4 Australia
Australia Allan Grice
6000cc 6
16
Australia
Marlboro Holden Dealer Team Holden VH Commodore 6000cc 05 Australia Peter Brock
John Sands Racing [4] Ford XD Falcon 6000cc 6 Australia
Launceston Hotel Holden VC Commodore [3] 6000cc 7
11
United Kingdom
Australia Garry Rogers
Garry Willmington Performance Ford XD Falcon 6000cc 8 Australia
Nine Network Racing Team Chevrolet Camaro Z28 6000cc 9 Australia Kevin Bartlett
John Duggan Mazda RX-7 3000cc [5] 10 Australia
Gary Rowe Isuzu Gemini ZZ/R [6] 3000cc 11 Australia
Cullen Automotive Industries Holden VC Commodore [3] 6000cc 12
22
Australia
Bob Holden Motors Manly Vale Ford Escort Mk.II 3000cc 13 Australia Bob Holden
3000cc 14 Australia
John Donnelly Ford XD Falcon 6000cc 14 Australia
John English Ford XD Falcon 6000cc 15 Australia
Palmer Tube Mills [5] Ford XD Falcon 6000cc 17 Australia Dick Johnson
Murray Carter Ford XD Falcon 6000cc 18 Australia Murray Carter
JPS Team BMW BMW 635 CSi 6000cc 21 New Zealand Jim Richards
Robert Muir Ford XD Falcon 6000cc 24 Australia
Roadways Racing Holden VC Commodore [3] 6000cc 27 Australia
Bayside Spares Holden VH Commodore [3] 6000cc 28 Australia
Tony Kavich Mazda RX-7 6000cc [5] 30 Australia
Alexander Rotary Engines Mazda RX-7 6000cc [5] 35 Australia
Penrith Mazda Centre Mazda RX-7 6000cc [5] 37 Australia
Strongbow Racing Team Mazda RX-7 3000cc [5]
6000cc [7]
40 Australia Peter McLeod
Barry Jones Mazda RX-7 6000cc [7] 41 Australia
Peter Stuyvesant International Mazda RX-7 6000cc [5] 43 Canada Allan Moffat
Beninca Motors Alfa Romeo Alfetta GTV 3000cc 46 Australia
David Parsons Holden VC Commodore 6000cc 50 Australia David Parsons
Les Grose Ford Capri Mk.III 3000cc 54 Australia
Maurice Spalding Toyota Celica 3000cc 55 Australia
Nissan Motor Australia [8] Nissan Bluebird Turbo [8] 3000cc 55 Australia George Fury
3000cc 56 Australia Fred Gibson
Wally Scott Toyota Celica 3000cc 57 Australia
Capri Components Ford Capri Mk.III S 3000cc 58 Australia Lawrie Nelson
Chickadee Chicken Toyota Celica 3000cc 61 Australia Graeme Bailey
Graeme Hooley Holden VC Commodore [3] 6000cc 71 Australia
Ross Burbidge Mazda RX-3 3000cc 77 Australia
Gary Whittaker [9] Holden LH Torana SL/R 5000 L34 [10] 6000cc 78 Australia
Lester Smerdon Isuzu Gemini [11] 3000cc 83 Australia
Fred Geissler Holden VC Commodore [3] 6000cc 88 Australia
Daily Planet Toyota Celica 3000cc 88 Australia

Race calendar

The championship was contested over an eight round series.[12] The Sandown round was contested over two parts and all other rounds were contested as single races.[2]

Rd. Race / Circuit Location / State Date Winner Team Report
1 Sandown
Sandown International Raceway
Melbourne, Victoria 17–18 Feb Dick Johnson Palmer Tube Mills
2 Calder
Calder Park Raceway
Melbourne, Victoria 27–28 Feb Dick Johnson Palmer Tube Mills
3 Symmons Plains
Symmons Plains Raceway
Launceston, Tasmania 6–7 Mar Peter Brock Marlboro Holden Dealer Team
4 ARCO Cup[13]
Oran Park Raceway
Sydney, New South Wales 20–21 Mar Kevin Bartlett Nine Network Racing Team
5 Lakeside
Lakeside International Raceway
Brisbane, Queensland 3–4 Apr Allan Moffat Peter Stuyvesant International
6 Walpamur Cup[13]
Wanneroo Park
Perth, Western Australia 27–28 Apr Allan Grice
7 Mazda Dealers of South Australia Race[13]
Adelaide International Raceway
Virginia, South Australia 1–2 May Dick Johnson Palmer Tube Mills
8 Surfers Paradise
Surfers Paradise International Raceway
Surfers Paradise, Queensland 15–16 May Allan Moffat Peter Stuyvesant International

Note: Brock was excluded from Calder and lost all points from Oran Park to Surfers Paradise, however kept the Oran Park win.[12]

Classes

Cars competed in two engine capacity classes:

  • Up to and including 3000cc
  • 3001 to 6000cc

Note: Mazda RX-7s fitted with bridge port engines competed in the Up to and including 3000cc class and those fitted with peripheral port engines were re-classified into the 3001 to 6000cc class.

Points system

Championship points were awarded on a 9–6–4–3–2–1 basis to the first six placegetters in each class at each round.[1] Bonus points were awarded on a 4–3–2–1 basis to the first four placegetters, irrespective of class, at each round.[1] Results from seven of the eight rounds could be retained by each driver.[1]

Championship results

Pos.[14] Driver [14] Car San Cal Sym Ora Lak Wan Ade Sur Pts.[14]
1 Dick Johnson Ford XD Falcon 1st 1st 2nd Ret 2nd Ret 1st Ret 57
2 Bob Holden Ford Escort Mk.II 10th 8th 12th 8th 10th 12th 10th 36
3 Allan Moffat Mazda RX-7 6th Ret 7th 1st Ret 1st 31
Kevin Bartlett Chevrolet Camaro Z28 4th Ret 3rd 1st Ret 3rd 31
5 Peter Brock Holden VH Commodore SS
Holden VC Commodore
2nd DSQ 1st DSQ DSQ DSQ DSQ DSQ 22
Allan Grice Holden VH Commodore SS 1st 2nd 22
7 Lawrie Nelson Ford Capri Mk.III S 5th 8th Ret Ret 8th 19
8 Holden VC Commodore 5th 3rd 2nd 11th Ret 17
9 Holden VC Commodore 14th 3rd Ret 3rd 5th 16
10 Ford Capri Mk.II 3rd 6th Ret 15
Toyota Celica Ret 9th 10th 15
12 George Fury Datsun Bluebird Turbo 10th 2nd Ret 14
David Parsons Holden VC Commodore
Holden VH Commodore SS
5th 4th Ret 4th 4th 14
Murray Carter Ford XD Falcon 11th 7th 4th 5th 4th 6th 14
15 Peter McLeod Mazda RX-7 12th Ret 7th Ret 5th Ret 12
16 Isuzu Gemini 9th 11th 10
17 Holden VH Commodore SS 14th 2nd 9
Mazda RX-7 15th 2nd 9
Colin Bond Ford Capri Mk.II 6th 9
Mazda RX-3 7th 9
21 Ford Escort Mk.II 11th 9th 13th 7
22 Mazda RX-7 3rd 6
Jim Richards BMW 635 CSi 3rd 6
Holden VC Commodore 9th DSQ 4th Ret Ret 6
Holden VC Commodore 5th 6th 6th 7th 6th 6
Mazda RX-7 10th 6
27 Peter Janson Holden VC Commodore 4th Ret 5
28 Fred Gibson Datsun Bluebird Turbo 7th 4
Graeme Bailey Toyota Celica 11th 4
Toyota Celica 11th 4
31 Alfa Romeo Alfetta GTV 8th 3
Isuzu Gemini ZZ/R 9th 3
33 Holden VH Commodore SS Ret 5th 2
34 Ford Capri Mk.III 14th 1
Holden LH Torana SL/R 5000 L34 6th 9th 1
Pos. Driver Car San Cal Sym Ora Lak Wan Ade Sur Pts.
Colour Result
Gold Winner
Silver 2nd place
Bronze 3rd place
Green Points finish
Blue Non-points finish
Non-classified finish (NC)
Purple Retired (Ret)
Red Did not qualify (DNQ)
Did not pre-qualify (DNPQ)
Black Disqualified (DSQ)
White Did not start (DNS)
Withdrew (WD)
Race cancelled (C)
Blank Did not participate (DNP)
Did not arrive (DNA)
Excluded (EX)

Note: Round results indicate outright round placings, not class placings.

References

  1. ^ a b c d Conditions for Australian Titles, 1982 CAMS manual of Motor Sport, pages 87–91
  2. ^ a b Australian Motor Racing Year 1982/83, pages 130–147
  3. ^ a b c d e f g h i j Stewart Wilson, Holden, The Official Racing History, 1988, pages 355–356
  4. ^ Official Programme, Sandown, 11–14 February 1982
  5. ^ a b c d e f g Official Programme, Sandown, 11–14 February 1982, page 8
  6. ^ Australian Motor Racing Year 1982/83, page 135
  7. ^ a b Graham Howard & Stewart Wilson, The Australian Touring Car Championship, 30 Fabulous Years, 1990, page 239
  8. ^ a b 1982 Australian Touring Car Championship Round 7 (Entry list), Programme, Adelaide International Raceway, Sunday, 2 May 1982
  9. ^ Des White, Moffat Makes Amends, Racing Car News, June 1982, page 18
  10. ^ Australian Motor Racing Year 1982/83, page 141
  11. ^ Australian Motor Racing Year 1982/83, page 131
  12. ^ a b 2005 V8 Supercars TV Guide, page 78
  13. ^ a b c "1982 Australian Touring Car Championship Programmes". The Programme Covers Project. Retrieved 3 July 2019.
  14. ^ a b c Graham Howard & Stewart Wilson, The Australian Touring Car Championship, 30 Fabulous Years, 1990

External links